Blog

Nitrik Asit Nedir?

HNO3 anorganik bir asittir. Asidin bazı tuzları, tabii kaynaklar halinde bulunur. Sodyum nitrat, sülfürik asitle ısıtılırsa, sodyum bisülfat ve nitrik asit meydana gelir.Nitrat asidinin üretimi için kullanılan iki ticari metot daha vardır.

Bunların en önemlisi, Şili güherçilesi olarak bilinen sodyum nitrattır (NaNO3).                                                                                                              Elektrik arkı prosesinde, azot ve oksijen direkt reaksiyona sokulur.                                                                                                                                Reaksiyon da  meydana gelen nitrik oksit, su ile birleştirilerek aside dönüştürülür.                                                                                                        Kararsız bir bileşik olup, oda sıcaklığında yavaşça azot oksitlerine bozunur.                                                                                                                Asidi, renksiz ve 86°C’de kaynayan bir sıvıdır.% 60-66 lık olan ve satışa sunulur.                                                                                                        Yalnız nitrik asit halk arasında kezzap ismiyle de bilinir.                                  

Ticari olarak satılan derişik asit % 68’lik olup, azot dioksit mevcudiyetinden dolayı genellikle kahverengimsidir. Nitrat asidi en kuvvetli asitlerden olduğu gibi, kuvvetli bir oksidasyon aracıdır ve her iki maksatla da kullanılır. Böylece bazı metallerle tuzları ve serbest hidrojen meydana getirir. Diğer bazı metal ve ametallerle de oksitleri meydana getirir. Üç kısım hidroklorik asit ve bir kısım nitrat asidinden meydana gelen “Kral suyu”, altını çözebilen yegane karışımdır.

Nitrik asit keza bir çözücü olarak temizleme işlemlerinde kullanılır. Asitle yapılan nitrolama prosesleri endüstride önemli olup, bu yolla plastikler, boyalar ve patlayıcı maddeler gibi pek çok çeşit ürün elde edilir.

Kullanım Alanları?

·         Gübre üretiminde kullanılır.

·         Metal sanayisinde metallerin saflaştırılmasında kullanılır.

·         Metallerin dağlanması işlemi sırasında kullanılır.

·         Patlayıcı maddelerin üretiminde kullanılır.

·         PH indirgenmesi gereken su arıtması gibi yerlerde kullanılır.

·         Boya kimyasalları sektöründe kullanılır.

·         Dinamit üretiminde kullanılır.

·         Gümüş nitrat üretilmesi için kullanılır.

·         Elektro polisaj işlemlerinde kullanılmaktadır.

Kimyasal Formülü Nedir?

·         Yoğunluk: 1.5129 g cm−3

·         Kaynama Noktası: 83 ° C, 356 K, 181 ° F 

·         Erime Noktası: -42 ° C, 231 K, -44 ° F

·         Molar Kütle: 63,01 g mol−1

·         Cas No: 7697-37-2

Son Eklenen Bloglar